projekty i instalacje sieci bezprzewodowych

pronet.pl oferuje również projekty i wykonawstwo sieci bezprzewodowych WiFi. Na etapie projektowania sieci prowadzimy szczegółowe konsultacje z użytkownikami na temat rozplanowania stanowisk pracy, bierzemy również pod uwagę bezpieczeństwo i główne przeznaczenie sieci.

Sieć bezprzewodowa ma wiele zalet, jej instalacja nie powoduje problemów i kosztów wynikających z kładzenia kabli. Jest też wystarczająco skalowalna - nowoczesny pojedynczy punkt WiFi obsługuje na ogół około 250 użytkowników. Z tych względów sieć bezprzewodowa jest idealnym rozwiązaniem dla systemu z dużą liczbą urządzeń przenośnych. Z kolei jej estetyka i wygoda przemawiają za jej uruchomieniem w domu. Pamiętać jednak musimy, że zasięg i przepustowość urządzeń radiowych zapewniających dostęp do sieci są ograniczone i że wpływ na nie mają czynniki zewnętrzne, powodujące zakłócenia i przerwy w pracy. Przy projektowaniu sieci bezprzewodowej należy zastanowić się nad rozplanowaniem i ustaleniem liczby stacji bazowych oraz zdecydować, jakie urządzenia kupić. Musimy pamiętać tez o bezpieczeństwie. Dostępu do sieci bezprzewodowej należy pilnie bronić.

Czas na odrobinę teorii. WLAN lub Wireless LAN czyli bezprzewodowa sieć lokalna wykorzystuje do przeniesienia sygnału fale radiowe lub podczerwień (IrDA). Nowoczesne sieci WLAN w standardzie IEEE.802.11 wykorzystują wyłącznie fale radiowe i właściwie wyparły popularniejsze wcześniej urządzenia z portami podczerwieni. Najważniejsze elementy bezprzewodowej infrastruktury radiowej to karty sieciowe, punkty dostępowe (ang. Access Point) i anteny. Nowoczesne punkty dostępowe są właściwie bezprzewodowymi ruterami i moga spełniać dodatkowe funkcje serwera DHCP, przełącznika (switch) i zapory ogniowej (firewall).

IEEE.802.11 to grupa standardów, z których wyróżnić należy trzy niezależne kodowania transmisji - a, b i g. Wszystkie urządzenia tej klasy to urządzenia radiowe o niewielkim zasięgu pracujące na częstotliwościach niepodlegających koncesjonowaniu i tak - IEEE.802.11b obsługuje pasmo 2,4 GHz i umożliwiają transmisję z prędkością 11Mb/s, nowszy i zgodny z poprzednim standard g działa na tej samej częstotliwości z prędkością 54 Mb/s a najmniej popularny standard a obsługuje 5 GHz z prędkością do 54 Mb/s. Stale trwają prace nad poprawieniem parametrów transmisji i opracowaniem nowych, szybszych i bezpieczniejszych standardów. Do grona producentów najpopularniejszego sprzętu WLAN należą Apple, Belkin, D-Link i Linksys.

Skoro wiemy już coś na temat technologii, przejdźmy do zagadnień praktycznych i wybierzmy sprzęt. Na rynku jest wiele urządzeń. Produkty każdej ze wspomnianych powyżej marek możemy śmiało polecić, wybór jest oczywiście dużo większy. Generalnie wszystkie urządzenia muszą być ze sobą zgodne. Decydując się na sieć o wyższej prędkości transmisji, niż oferowana w standardzie g, wybierajmy urządzania dostępowe i karty jednego producenta. Będą wtedy na pewno ze sobą współpracować. Również w przypadku urządzeń pracujących w standardzie g - jeżeli chcemy uniknąć dodatkowych i nieprzewidzianych problemów w komunikacji między poszczególnymi elementami sieci, a także jeżeli zależy nam na wydajności całego systemu - zdecydujmy się na stacje jednego producenta...